2013. december 18., szerda

Mákos kalács




... lánykori nevét Mákvirág :))

Doctor Peppernél jött velem szembe ma ez a recept, hogy emlékeztessen a tavaly előtti hullámra. Mindenki megcsinálta, aki élt és mozgott, én is sütöttem. Most a facebookon újra felelevenítette nekünk a receptet, én pedig megsütöttem. Minden volt itthon hozzá, vacsira, holnap reggelire (főleg, hogy CTG-re megyünk, Benit remélem megmozgatja) is jó lesz.

Hozzávalók:
4 dkg élesztő; 3,5 dl tej, 1 kiskanál cukor, 2 evőkanál liszt, 50 dkg liszt, 5 dkg cukor, 2 evőkanál olaj, 1 csipet só.
A töltelékhez: 15 dkg mák, 10 dkg cukor, 2 dkg vaníliás cukor, 1 citrom héja, 
5 dkg vaj, 1 tojássárgája.

A tejet meglangyosítom és 1 kiskanál cukorral, az élesztővel, valamint a 2 evőkanál liszttel összekeverem, majd hagyom felhabosodni.
Amíg felfut az élesztő, a többi hozzávalót kimérem, dagasztó tálba rakom, majd az élesztős tejjel bedagasztom. Mivel én dagasztó géppel csinálom, így közben tudom a mákot darálni, melyet a cukorral együtt szoktam megtenni, így könnyebb a gépnek is, meg finomabb lesz a töltelék is. A töltelék többi hozzávalóját is hozzákeverem a mákhoz.
Amikor finom ruganyos a tészta, lisztezett felületen kinyújtom téglalap alakúra, fél ujjnyi vastagságúra.
A megolvasztott vaj felével megkenem a tésztát, majd megszórom a mákos töltelékkel, utána meglocsolom a maradék vajjal. A hosszabbik felénél fogva feltekerem, majd sütőpapírral bélelt tepsire fektetem óvatosan úgy, hogy kör alakot formázzon, a két végét összedolgozom és 1-2 centinként bevagdosom. 




A mákvirág verzióhoz jobban be kell vágni a tésztát, majd kihúzni egy kicsit a tésztát.



30 percet kelesztem, a tojássárgáját kis vízzel összekeverem, és lekenem vele a kalácsot, majd előmelegített 180 fokos sütőben 25-30 perc alatt készre sütöm.

Természetesen ennek a receptjét link formájában ideteszem, ha valaki azt a verziót szeretné kipróbálni.


2013. december 17., kedd

Mogyorós csók




Virágnál találtam meg gyerekkorom kedvenc sütijét. Igaz, ezt mi nem házi verzióban ettük, hanem nagymamám vette mindig a boltban. Tényleg, lehet még kapni???

Amikor megláttam Virág facebook oldalán, egyből tudtam, hogy megcsinálom. Igaz, mogyoró nem volt itthon az első sütéshez, de dió igen, mivel Anyósom rendszeresen meglep minket vele, és csak csipegetéssel nem fogy. Na, az egész készletet elhasználtam :))) Jelentem, nincs diónk ;)


Hozzávalók:
5 tojásfehérje, 35 dkg porcukor, 35 dkg darált török mogyoró/dió, 1 kiskanál fahéj, 1 citrom reszelt héja.

Vízgőz fölött kemény habot verek a fehérjéből, majd apránként adagolom hozzá a porcukrot. Leveszem a gőzről és fakanállal vagy szilikonlapáttal körkörös mozdulatokkal beledolgozom a többi hozzávalót.
Kiskanállal halmokat rakok szilikonos sütőpapírral kibélelt tepsibe, majd 150 fokos sütőben 12-14 perc alatt kiszárítom őket.
Akkor jó, ha belül lágy, kívül roppanós.

Kétszer sütöttem, első alkalommal dióból, a második alkalommal török mogyoróból. Nekem a mogyorós az igazi, szerintem az is sikerült jobban, párom a dióst és a mogyoróst is a kedvencei közé sorolta. Bevallom, Neki csináltam igazán, megérdemli ;)

A diósról nem csináltam képet, arra nem voltam büszke, nagyon kis laposak lettek, a mogyorós meg egyáltalán nem hasonlított a Virágnál látott képekre. A különbség oka: a tojásfehérje felverésében volt. Először nem vertem túl keményre, egyből beleraktam a porcukrot, így nem lett nagyon kemény, inkább picit lágyabb anyagot kaptam. Második alkalommal, a mogyorósnál először felvertem a habot kőkeményre és utána kezdtem el beledolgozni a porcukrot. Így szebb lett az állag, de szerintem túlvertem a habot. Harmadjára már jó lesz ;)