2012. szeptember 23., vasárnap

Müzliszelet


P. nagyon szereti a müzliszeleteket. Szerintem tele vannak felesleges cukorral és más felesleges dolgokkal, szerinte pedig nincs mindig a boltban, ahova bevásárolni járunk. Így jött az ötlet, hogy csináljunk magunknak.
Praliné Paradicsomon talált egy alap receptet, ez alapján csinálta, de szerintem ha nem talál receptet, akkor is így csinálta volna :))) A mennyiségek, hozzávalók tetszés szerint variálhatók, a lényeg, hogy a méz mindig arányos legyen a szárazanyaghoz!

Hozzávalók: 
8-10dkg zabpehely, 6-7dkg csemegemix, 3dkg szezámmag megpirítva, kevés mazsola, 13-15dkg méz.
Csokis verziónál 10dkg étcsoki, 0,5dl étolaj.

Az összes szárazanyagot összekeverem majd a mézzel alaposan összedolgozom. Szilikonos sütőpapírral kibélelt tepsibe öntöm és kiegyengetem. Mehet egy éjszakára a hűtőbe. Másnap reggel tetszés szerint lehet olvasztott csokival megkenni és szeletelni.




A bolti müzliszeletekből csak a DM-ben árusított banános csokisat szeretem, az összes többi számomra ehetetlen. Amikor P. elkezdte csinálni az itthonit, úgy voltam vele, hogy magának csinálja. Azonban amikor a pirított szezámmagos ízt megéreztem a számban egy kis maradék megkóstolása után, úgy döntöttem, hogy ebből én is eszek. Jelentem már 1 szeletet be is toltam, és szerintem holnap tízóraira is viszek! Isteni íze van!!!!

Ropogós kiflik



Gionettánál találtam ezt az egyszerű receptet. Megláttam, felálltam, kimértem a hozzávalókat, összegyúrtam és betoltam a hűtőbe. Gionettánál megtalálhatjátok a házi élesztő készítését is, valamint a kifli formázásának folyamatát.
Reggel sokáig pihiztünk a hálóban, utána csak leszaladtam, átgyúrtam, megformáztam, közben megittuk a reggeli kávénkat és már mentek is be a sütőbe.

Nem egy bonyolult művelet, cserébe viszont finom ropogós kiflit kapunk.


Hozzávalók:
50dkg liszt, 1,5 dl tej, 1,5 dl víz, 1cs élesztő, 1 tk só, 2 ek olvasztott vaj.

A lisztet, tejet, élesztőt, sót és a vajat tálba öntöm és elkezdem a víz folyamatos hozzáadásával összedolgozni. Kézzel dagasztottam, de szerintem legközelebb géppel még rádolgozok egy kicsit. A víz mennyisége a liszt felvevőképességétől függ, nálam kicsit több volt most, mint 1,5 dl. A lényeg, hogy jó ruganyos tésztát kapjunk.

A kelesztőtálat beliszteztem, a tésztát gombóccá formázom és a tálba teszem. A tetejét megszórom egy kis liszttel, majd mehet a hűtőbe éjszakára.

Reggel kicsit hagyom állni a melegben, majd 8 részre osztom. Nagyjából 10dkg lesz egy adag. Gombócokat formázok belőle, nyújtófával kinyújtom hosszúkásra és feltekerem. 


A tepsire ráfektetek egy ráillő tepsit úgy, hogy annak a tetejét vízzel lespriccelem. Ha nincs összeillő tepsi, akkor elég az is, ha egy hőálló tálba vizet teszek és a sütő aljára teszem.

A sütőt 230fokra melegítem és a kiflicskéket 20-25 perc alatt megsütöm. Amennyiben tepsivel a tetején sütöm, akkor a levétel 20 perc után legyen, majd még a tetejét pirosra kell sütni.

Amikor kiveszem a sütőből, megkenem kis vízzel a tetejét, hagyom kihűlni (na ez most nálunk nem sikerült), és jöhet is a reggeliző asztalra.

2012. szeptember 8., szombat

Egy cukkini két élete




Tudom, régen írtam utoljára. Nem is értem, hogy nálam miért a nyár a legsűrűbb, de sajnos így van.

Sok-sok tréning, üzletköltözés, új emberek felvétele, betanítása. Ezek voltak a benti plusz elfoglaltságaim.
Füvesítéssel való folyamatos próbálkozás, padlizsán, zeller, paradicsom, paprika, tök, cukkini, paprika, eper. Ezek az itthoni tevékenykedéseim. 

Jövőre biztos, hogy sok mindent máshogy fogunk csinálni. Hamarabb kezdjük el a kertben a ténykedést, nagyobb területen fogunk ültetni. Ami idén kimaradt, az most lesz. Répa, gyökér, spenót, sárgaborsó. Idén is azt volt csupán a gond, hogy nem szerveztük meg előre, mit mikor hova ültetünk.

Amit nagyon élveztem ebben a nyárban az az, hogy kis ízelítőt kaptunk abból, hogy milyen a saját magunk termelte zöldségeket enni. Amikor az első lecsó elkészült a paradicsomunkból és a paprikánkból, leírhatatlan érzés kerített hatalmába. 

Később célom, hogy nyár elejétől el tudjuk látni magunkat a fontosabb zöldségekkel a kertünkből.

A cukkini a legkedvesebb zöldségem, szeretem a belőle készült leveseket, tésztákat, töltötteket. Minap felfedeztük, hogy van egy kis partizán cukkinink. Az egyik inda átszabadult a szomszédba, ott megtett két métert a tuják mögött, vagy visszaszökött a mi oldalunkra a kerítésen keresztül, és ott nőtt egy szép darab zöldség. Ebből a cukkiniből csináltam meg az alábbi receptet:

A Nosaltyn találtam, ott is sokan dicsérik, és én is azt tudom mondani: kőmégíze van :)))

Hozzávalók:
1 közepes cukkini, 2-3dl tejszín, 3ek olívaolaj, 20dkg bacon, 35dkg spagetti, 20dkg gomba, 4 gerezd fokhagyma, 1 marék reszelt parmezánsajt, 1 tojássárgája, petrezselyem, só, bors.


A tésztát megfőzöm, addig elkészítem a cukkinit.

A cukkinit megmosom majd legyalulom. A kockára vágott bacont az olíván megpárolom, majd mehet rá a szeletekre vágott gomba és a legyalult zöldség. Fűszerezem és tovább párolom őket. 
Ezalatt elkészítem a szószt. A tejszínt a tojással, sóval, borssal, reszelt parmezánnal összekeverem.
Amikor a cukkinis alap kész, összekeverem a kifőtt tésztával, majd lehúzom a tűzről és összekeverem a szósszal. Ezt már nem kell összefőzni, éppen elég forró a tészta és a cukkinis alap.
Aprított petrezselyemmel összekeverem, reszelt parmezánnal megszórom és tálalom.